Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
abd’de-25-milyon-kisi-covid-19-hastasi-olabilir
Güncel 51 0

ABD’de 25 milyon kişi Covid-19 Hastası Olabilir

ABD Salgın Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi 25 milyon kişi Covid-19 hastası olabilir diyerek, enfekte kişilerin bilinenden 10 kat daha fazla olabileceğini vurguladı.

ABD’de Salgın Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi Direktörü Robert Redfield yaptığı açıklamada mevcut vaka sayısının 10 katı olan yaklaşık 25 milyon ABD vatandaşının enfekte olmuş olabileceğini belirtti.

Ülke genelinde alınan kan numuneleri araştırıldığında vatandaşların farkında olmadan Kovid-19 taşıyor olabileceğini, minimal belirtiler göstermeleri sebebiyle de bunların anlaşılamayabileceğini dolayısıyla mevcut resmi vaka sayısını 10’la çarpmak gerektiğini iddia etti.

“Bu virüs çok asemptomatik enfeksiyona neden oluyor, muhtemelen salgının yaklaşık yüzde 10’unu tanımlayabildik.” diyen Redfield açıklamasında ”Hem koronavirüs testleri hem de kan bağışı veya laboratuvar testleri gibi diğer nedenlerle toplanan kan örneklerinin serolojik sonuçları, ABD’lilerin yüzde 5 ila 8’inin virüse yakalandığını ortaya koydu.” İfadelerine de yer verdi.

Sosyal Mesafe Vurgusu

Yüz milyonlarca ABD’inin risk altında olduğunu söyleyen Redfield, potansiyel enfekte sayısının onaylanmış vakalardan çok daha yüksek olması gerektiğini savundu.

Redfield, “Bu salgın bitmedi. Sahip olduğumuz en güçlü araç, güçlü silah, sosyal mesafedir. Savunmasız kişileri korumak, yaşlıları korumak için sosyal etki azaltma stratejilerini uygulama sorumluluğumuz var. Şu anda ikinci bir dalgadan bahsetmiyoruz, hala ilk dalgadayız ve ilk dalga farklı şekiller alıyor.” ifadeleriyle durumun ciddiyetini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.