Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
abd-disisleri-bakani-ayasofya-muze-olarak-kalsin-dedi
Güncel 41 0

ABD Dışişleri Bakanı Ayasofya Müze Olarak Kalsın Dedi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ayasofya’nın müze olarak kalması konusunda çağrıda bulundu. Ayasofya’nın müze olarak kalmasının önemini vurgulayan Pompeo, Ayasofya’nın müze statüsünde bulunması sebebiyle tüm dünyadan bu yapıya erişim olduğunu vurguladı.

Ayasofya’nın Türkiye tarafından 100 yıldır müze olarak yönetildiğini işarete eden ABD Dışişleri Bakanı: “Türkiye Cumhuriyeti’ne katkıda bulunan inanç geleneklerine ve çeşitli tarihlere saygı sözünün örneği olarak, Türkiye hükümetini, Ayasofya’nın müze statüsünü devam ettirmeye ve burasının herkes için erişilebilirliğinin devamını sağlamaya çağırıyoruz.” dedi.

1500 yıllık tarihi sebebiyle Ayasofya’nın dini, sanatsal ve teknik yönden önemli bir örnek teşkil ettiğini ve müze statüsünün, tüm dünyadan insanların Ayasofya’ya erişimini sağladığını vurgulayan Pompeo, “ABD, Ayasofya’nın statüsündeki herhangi bir değişikliği, bu olağanüstü binanın mirasını ve binanın emsalsiz bir şekilde farklı inanç ve kültürlere köprü olarak insanlara hizmet kabiliyetini eksiltmek olarak görmektedir. Türkiye hükümeti ile dini ve kültürel alanların korunması da dahil, geniş çaptaki karşılıklı çıkar konularında birlikte çalışmaya devam etmek istiyoruz.” Dedi.

Ayasofya’nın müzeye dönüştürme kararının iptali Danıştay 10. Dairesi tarafından görüşülecek 2 Temmuz’da görüşülecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.