Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
ab-ile-abd-arasinda-kriz
Güncel 80 0

AB ile ABD arasında kriz

ABD’nin Google ve Facebook gibi şirketlere uygulanacak vergilerin görüşüldüğü Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) müzakerelerinden çekilmesi AB ile ABD arasında kriz yarattı.

AB Ülkeleri, Donald Trump yönetiminin müzakerelerden çekilme hamlesine oldukça sert tepki gösterdi.

Fransa ‘’kışkırtma’’ dedi

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Marie konu ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamasında Washington’ın çekilme kararını “kışkırtma” olarak niteledi ve ABD’nin bu hamlesine rağmen vergi uygulamasının süreceğini ifade etti.

İngiliz medyası; ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin’in İtalya, Fransa, İspanya ve İngiltere gibi ülkelere bir mektup yolladığını bildirmişti. Mektupta Amazon ve Google gibi internet devlerinin de aralarında bulunduğu şirketlere uygulanacak dijital vergilerle ilgili yürütülen müzakerelerden ABD’nin çekildiği yazılıydı.

Vergilerin Çoğu Ab Ülkelerine Ödeniyor

Fransa Maliye Bakanı Le Marie Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü üyelerinin vergi konusunda bir anlaşmaya varmak üzere olduğunu söylerken “ABD’nin bu mektubu tüm OECD üyelerine karşı bir kışkırtmadır” dedi.

Avrupa’da Facebook, Google ve Amazon gibi teknoloji şirketleri vergilerin çoğunu genel merkezlerinin bulunduğu Avrupa Birliği ülkelerine ödüyor.

2020 sonuna kadar bir anlaşmaya varılması hedeflenen küresel vergi kurallarının dijital çağa uyarlanmasını öngören müzakerelerde OECD üyesi 140 ülke yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.