Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
pasaport harç ve cüzdan ücretleri
Haberler 48 0

2020 Pasaport Harç Ve Cüzdan Ücretleri (Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?)

Yurt dışına çıkmak isteyen birçok kişi, pasaport başvurusu nasıl yapılır? Pasaport için gerekli evraklar? Pasaport için nereye başvurulur gibi soruları sormaktadır. 2020 yılı Pasaport ücretleri Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik ile belli oldu. 2020 başında pasaport harç bedeli yüzde 22,58 oranında zamlandı. Peki, 2020 yılında pasaport ücretleri ve harç paraları ne kadar? İşte pasaport almak isteyenlere rehber niteliğindeki dosyamız… (Yazı: Serdar UZUN – serdar.uzun@ntv.com.tr)

2020 yılında uygulanacak pasaport harç bedelleri yüzde 22,58 oranında zamlandı. Zamla birlikte herkes aynı soruyu soruyor “2020 yılında Pasaport harçları ve cüzdan bedeli ne kadar oldu?”

2020 Yılı Pasaport Fiyatları

Pasaport bedelleri; harç bedeli + defter bedeli şeklinde ödeniyor.

2020 yılı için en düşük 6 aylık olan pasaportun ücreti 368,30 TL’ye yükseldi. En pahalı olan 10 yıllık pasaportu almak isteyenlerin 1154,80 TL ödemesi gerekiyor.

Pasaport Başvurusu Nereye Yapılır?

Pasaport başvurunuzu, ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezinden veya “randevu.nvi.gov.tr” internet adresinden yaparak kolayca randevu alabilirsiniz.

2020 Pasaport harç ve cüzdan ücretleri (Pasaport başvurusu nasıl yapılır?) – 4

Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Neler?

– Öncelikle başvuru işlemini şahsen yapmanız gerekmektedir.

– Nüfus cüzdanı, T.C. kimlik kartı veya geçici kimlik belgesinin aslı

– 2 adet biometrik fotoğraf (Fotoğraf stüdyosuna pasaport için demeniz yeterli)

– Pasaport harç ve cüzdan bedeli makbuzu (Randevuya gitmeden önce pasaport harç ve cüzdan bedelini anlaşmalı kurumlardan yatırmanız gerekiyor)

– Varsa eski pasaportlarınız

– Ergin olmayanlar veya kısıtlılar için muvafakat belgesi (Eğer 18 yaşından küçük iseniz ebeveyniniz (kanuni temsilci) ile başvurmanız gerekmekte. Kanuni temsilcinizin T.C. kimliğinin aslı başvuru sırasında yanında olmalı ve randevuya gitmeden önce noterden muvafakatname alınması gerekiyor)

– Öğrenci belgesi (Harçsız pasaport talep edenler için)

Pasaport Harç Ve Cüzdan Bedellerini Yatırabileceğiniz Kurumlar

PTT şubeleri, Akbank T.A.Ş, Aktif Yatırım Bankası A.Ş., Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş., Alternatifbank A.Ş., Anadolubank A.Ş., Arap Türk Bankası A.Ş., Citibank A.Ş., Denizbank A.Ş., Burgan Bank A.Ş., Fibabanka A.Ş., Finansbank A.Ş., HSBC Bank A.Ş., ICBC Turkey Bank A.Ş., ING Bank A.Ş., Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş., Odea Bank A.Ş., Şekerbank A.Ş., T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Turkishbank A.Ş., Turkland Bank A.Ş., Türk Ekonomi Bankası A.Ş., Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş., Türkiye Garanti Bankası A.Ş., Türkiye Halk Bankası A.Ş., Türkiye İş Bankası A.Ş., Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O., Vakıf Katılım Bankası A.Ş., Yapı ve Kredi Bankası A.Ş., Ziraat Katılım Bankası A.Ş.

Pasaport Yenilemede Ne Kadar Ödeniyor?

Pasaportunuzun süresi bitti veya sayfalarında yer kalmadı. Bu durumda seçtiğiniz süre kadar harç bedeli ve defter bedeli ödeyerek yeni pasaport alıyorsunuz.

Pasaport Kaç Günde Çıkar, Ne Zaman Gelir?

Pasaport başvuruları bir aksilik olmadığı takdirde ortalama 5-7 iş gününde size teslim edilmiş oluyor. 

Başvuru sırasında alınan bilgiler yaklaşık 30 saniye içinde güvenlikli elektronik ortamda tanzim merkezine iletilmekte ve kişiselleştirme (baskı) sırasına girmektedir. Pasaportların kişiselleştirilme işlemi Hac, Umre, Tatil sezonu vb. zamanlarda yaşanan başvuru yoğunluğu olmadığı sürelerde başvurunun yapıldığı gün içinde sonlandırılmaktadır. Ancak pasaport tanzim sisteminin çok bileşenli bir bilişim sistemi olması dolayısıyla yaşanabilecek aksaklıklar göz önünde bulundurularak pasaport başvurularınızı planlanan seyahatten en az 15 gün önce yapmanız tavsiye ediliyor.

Pasaport Nereye Gelir? Nereden Teslim Alınır?

Pasaportunuz başvuru sırasında belirttiğiniz adrese gelir ve müracaat sırasında belirttiğiniz kişi/kişilere teslim edilir.

Pasaportunuz PTT’ye teslim edildiği andan itibaren başvuru sırasında vermiş olduğunuz cep telefonunuza bilgilendirme mesajı gelir. Bilgilendirme mesajında verilen barkod numarası ile PTT websitesinden pasaportunuzun takibini yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.